Jak dobrze kupić rower używany?

Nie ulega wątpliwości, że ceny dobrych rowerów nie są niskie. Często to wydatek rzędu 1-3 tysięcy. Wiadomo, że nie każdego z nas stać na to, by nabyć nowiutki rower wprost z linii produkcyjnej. Czy to oznacza jednak, że musimy pożegnać się z przygodą na dwóch kółkach? Oczywiście nie! Zawsze możemy przecież nabyć rower używany. Pozostaje jednak jedno ale: na co zwrócić uwagę, przy kupnie sprzętu z drugiej ręki? Czym się kierować, podejmując ostateczną decyzję? Przeczytaj nasz miniporadnik a gwarantujemy Ci, że Twój wybór będzie najlepszym z możliwych.

Jeśli zdecydowałeś się kupić rower używany, musisz pamiętać przede wszystkim o dokładnym sprawdzeniu jego stanu technicznego. Warto zobaczyć sprzęt na własne oczy i przetestować jak działa w praktyce. Odradzamy zakup roweru używanego jedynie na podstawie zdjęć i opisu sprzedającego.

Rama i widelec – to bardzo ważne elementy. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy nie maja one uszkodzeń typu pęknięcia bądź wgniecenia. Sprawdźmy stan przedniego i tylnego widelca. Od tego pierwszego zależy odpowiednie działanie kierownicy.

Opony i dętki – rower kupujemy używany więc akurat te części nie maja większego znaczenia. Zużywają się najszybciej więc wcześniej czy później i tak zajdzie konieczność ich wymiany. Jeśli mamy ofertę naprawdę dobrego i sprawnego roweru z wytartymi oponami – śmiało możemy go zakupić.

Mechanizm napędu – to od niego będzie zależało to, czy nabyty rower będzie funkcjonował tak, jak należy. Zwracamy tutaj uwagę na sprawne działanie przerzutek. Warto również zerknąć czy zęby na tarczach nie są wytarte.

Światła, odblaski, dzwonek – dobrze, jeśli rower je posiada. Jeśli nie – będziemy musieli je dokupić.

Wszystkie te funkcje możemy sprawdzić sami ale jeśli jesteśmy początkujący i na rowerach nie bardzo się znamy, lepiej zasięgnąć rady i pomocy kogoś z doświadczeniem. Pamiętajmy, że dobry sprzęt to nie tylko gwarancja wygody ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Oczywiście do pełni szczęście brakuje nam jeszcze odpowiedniego ubioru i w drogę.